Milovaná teplákovina

Co to je teplákovina?

Teplákovina nebo-li výplněk je pletenina, která má z rubové strany smyčku. Teplákovina nekouše a získá si vás pro její dobré vlastnosti. Před šitím teplákovinu raději vysrážejte kvůli obsahu bavlny nebo už při stříhání počítejte se srážlivostí. Je pružná ve směru osnovy i útku, ideální ke každodennímu nošení.

Tepákovina ať už jednobarevná nebo se vzorem si vás získá na první pohled. Má totiž široké využití. Můžete z ní ušít elegantní oblečení do práce, ale věcí sportovního vzhledu. Určitě stojí za zmínku, že je velmi pohodlná. Teplákovina je určena například na ušití mikin, tepláků, teplákových souprav, šortky, nákrčníků, kardiganů, čepic, čelenek, určitých druhů sukní, dámských sak a šatů. 

Teplákovina s potiskem

na eshopu snovelatky.cz objevíte velmi snadno kouzlo potisku. Teplákovina s potiskem s různými vzory od květin, přes zvířátka až po jednoduché styly. Záleží na vašem vkusu, citu i náladě. Mějte se ráda a odměňte se vzorovanou teplákovinou

Druhy teplákoviny

Pokud se podíváte na lícovou stranu, mezi počesanou teplákovinou a nepočesanou nenajdete rozdíl. Ovšem otočíte-li látku na rubovou stranu, rozdíl mezi nimi je už patrný na první pohled. Druhý pohled vám napoví, že počesanou teplákovinu si budete chtít “poňunat”, protože působí velmi hebce.

Teplákovina počesaná

Textilie má po rubové straně jemný nízký chloupek a je tvz. počesaná. Bude dokonalá na legíny, které nebudete chtít sundat. Patříte-li mezi vášnice jemného chloupku, uvítáte i další oblečení jako jsou čepice, kardigany i mikiny. Na příchod chladnějšího počasí se můžete vybavit šaty, které vás příjemně zahřejí.

Nepočesaná teplákovina

Po rubové straně se nacházejí smyčky, vypadají jako vlnky proplétané do sebe.

Jaké množství budu potřebovat? Spotřeba teplákoviny

Stačí si jen změřit, kolik jí budu potřebovat a zakoupit takové množství, které budu potřebovat. “No jo”, ale co když nevím, protože jsem začátečník v šití? Nebojte se, není to nic složitého. Uvedu příklad. Přejete si obléknout do mikiny s dlouhým rukávem svého milovaného manžela či partnera, která bude mít i kapuci. Do jedné řady vyskládáte přední i zadní díl pro velikost XL při šířce roli 150cm, druhou řadu budou tvořit rukávy a jeden díl kapuci. Do další třetí řady vyskládáte druhý díl kapuci, kapsy. Změřte si tedy délku mikiny, rukávu a kapuci a během chvilky budete vědět potřebné množství.

Co když mi přes veškeré měření nevyjde látka?

I kdyby jste si špatně změřila spotřebu nebo jste ji jen špatně odhadla, nemusíte hned zoufat. My ženy jsme plné nápadů a improvizací. Jestliže máte připraveno k šití menší množství látky budete nucena doplnit chybějící část o další jinou kombinaci, popřípadě sešít více dílků k sobě z odstřižků. Tímto neplánovaným nedopatřením často vznikají velmi originální povedené kousky, za které s odstupem času a dokonaného výsledku se jistě pochválíte. Pojďte se zasnít a dejte svému um šanci.  Věřte, že tato náhlá situace, ať už jste v prvopočátku klekly jakkouliv si vámi dokončený výrobek vezme do parády.

A jako bonus na závěr si namíchejte třeba pomerančový nápoj, ve kterém plavou plátky tropického ovoce a čerstvě utržené máty a bok po boku s ušitým kouskem po bojové akci mezi nůžkami, nitěmi a šicím strojem si vítězoslavně vychutnejte pohled na výrobek. S lahodným nápojem v ruce doslova zapomenete na všechny předchozí starosti. 

A jestliže nemáte doma žádnou barevnou výbavu, kterou uvítáte pro pravidelné šití na ideální kombinování. Doporučujeme přizvat do vaší syslírny různé barvy jednobarevné teplákoviny, díky kterým si doplníte všední šicí radosti.